wtorek, 7 stycznia 2014

Krzyżówka informatyczna

Dziś w nieco innej odsłonie, dla wszystkich zainteresowanych tzw. blogowaniem mała krzyżówka informatyczna, która może uporządkuje waszą wiedzę lub ją odświeży, a na pewno przyda się przy tworzeniu bloga ;)

Pytania :

1. ….. point.
2. Ogólnoświatowa sieć komputerowa pozwalająca na dotęp do praktycznie nieograniczonej ilości danych, zawartych na komputerach podpiętych do sieci.
3. Komputer udostępniający swoje zasoby pozostałym jednostkom sieci, wykonujący pewne czynności w zależności od żądania użytkownika.
4. ….. ekranu - kopia zawartości ekranu zapisana w pliku graficznym (tzw. PrintScreen).
5. Urządzenie pozwalające na przesyłanie danych cyfrowych po liniach analogowych, np. telefonicznych.
6. Obrazek symbolizujący możliwą do wykonania funkcje programu. Najczęściej występuje jeżeli uzywana jest mysz.
7. Najmniejsza jednostka informacji, przyjmuje wartość 1 lub 0.
8. Strona ……..- z ang. code page.
9. Jednostka alokacji przestrzeni dyskowej składająca się z kilku.sektorów; najmniejszy fragment dysku, jaki może zostać przydzielony plikowi w systemie FAT.
10.Obiektowy język programowania.
11. Pismo pochyłe.

Zdjęcia Liama przerobione za pomocą filtrów






Jak poradzić sobie z odparzoną pupą ?

Z tym problemem spotyka się większość rodziców.

Odparzenie pupy powstaje na skutek zbyt długiego stykania się moczu i kału ze skórą dziecka.
Wyobraź sobie, że maluszek zrobił w nocy kupkę. Pieluszka nie zostaje od razu zmieniona. W  zabrudzonej pieluszce śpi kilka godzin. Jego delikatna skóra styka się z wilgotnym kałem, a w pieluszce robi się coraz cieplej. Nie ma dopływu powietrza. Może to skutkować dodatkowymi otarciami na delikatnej skórze dziecka. Jeśli maluszek zrobi jeszcze siusiu to drażliwym czynnikiem oddziaływającym na jego pupę będzie amoniak. Wszystko razem może doprowadzić do pieluszkowego zapalenia skóry.
Jeżeli na skórze dziecka pojawi się zaczerwienienie, będzie to delikatny sygnał, że trzeba jeszcze bardziej dbać o pupkę dziecka.
Jak dbać o odparzoną pupę maluszka?
  • częściej przewijać maluszka (przed karmieniem, pamiętać o przewijaniu w nocy),
  • wietrzyć pupę dziecka! :-)
  • dokładnie myć pupę dziecka przy przewijaniu,
  • gdy ciężko domyć jest zaschniętą kupkę można zanurzyć pupkę dziecka w wodzie z dodatkiem płynu do kąpieli dla niemowląt, chwilkę pomoczyć pupkę, następnie dokładnie ją umyć (może to być w miseczce, umywalce),
  • zastosować maść, która ochroni skórę dziecka przed wilgocią, a jednocześnie nawilży/natłuści skórę dziecka i zacznie leczyć zaczerwienienie,
  • chusteczki jednorazowe mogą pójść w odstawkę lub być używane okazjonalnie podczas wyjść. Natomiast w domu używaj ciepłej wody, myjki wielorazowej lub wacika (np. takiego jak do demakijażu).
U noworodków i niemowlaków ważnej jest, aby maści czy kosmetyki zawierały jak najmniej substancji chemicznych. Maści, które mają pielęgnować pupę dziecka nie powinny zawierać tlenku cynku – szczególnie u noworodka. U noworodka i niemowlaka odradzam stosowania takich maści, gdyż cynk przechodzi przez skórę dziecka do jego organizmu.
Jak zapobiegać odparzeniu pupy u noworodka/niemowlaka?
  • zmieniaj pieluszki regularnie i często,
  • raczej nie używaj chusteczek jednorazowych, zastąp je ciepłą wodą i płatkami do demakijażu lub myjkami wielorazowymi,
  • przy zmianie pieluszki smaruj pupkę maścią zapobiegającą odparzeniom i chroniącą przed wilgocią,
  • pieluszka powinna być luźno zapięta (żeby między pieluszkę a brzuszek dziecka wchodziły 2 palce) to pozwoli na cyrkulację powietrza w pieluszce,
  • zakładając ubranka dbaj by były luźne,
  • pozwól maluszkowi pobyć bez pieluszki np. układając go na brzuszku odpinając pieluszkę i zawijając do dołu tzn. w taki sposób, aby od dołu była pieluszka. Dół pieluszki chroni przed zabrudzeniem miejsca, na którym leży dziecko.  Pozwól maluszkowi biegać bez pieluszki, wtedy mniej pod ręką ręcznik lub kocyk na wszelki wpadek,
  • jeśli używasz ekologicznych pieluszek, to pierz je w wysokich temperaturach i wybieraj takie proszki, które nie podrażnią skóry dziecka.